Σύλλογος Μεταφραστών Επιμελητών Διορθωτών
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύλλογος Μεταφραστών Επιμελητών Διορθωτών

Το forum του ΣΜΕΔ
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  
Κοινωνική Δικτύωση
Κοινωνική Δικτύωση reddit      

Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του Σύλλογος Μεταφραστών Επιμελητών Διορθωτών στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας

 

 Απλήρωτος για διόρθωση βιβλίων...

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Γιώργος Π.
Επισκέπτης




Απλήρωτος για διόρθωση βιβλίων... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απλήρωτος για διόρθωση βιβλίων...   Απλήρωτος για διόρθωση βιβλίων... EmptyΠαρ 22 Μάης 2015, 15:37

Καλησπέρα σας.

Ονομάζομαι Γιώργος Π. και ζητώ τη βοήθεια-γνώμη σας για ένα εργασιακό ζήτημα που με απασχολεί.
Τον Ιανουάριο ξεκίνησα ως εξωτερικός διορθωτής κειμένων συνεργασία με έναν εκδοτικό οίκο.
Αφού πέρασα το δοκιμαστικό, ξεκίνησαν να μου δίνουν βιβλία για διόρθωση.
Δεν έγινε κάποια γραπτή συμφωνία, "γιατί δεν το κάνουμε" ήταν η απάντησή τους.
Δέχτηκα γιατί μου αρέσει αυτή η εργασία, είχα (και έχω...) ανάγκη τα χρήματα και τους θεωρούσα αξιόπιστους.
Στην αρχή λοιπόν μου εξήγησαν ότι οι πληρωμές γίνονται στο τέλος του επόμενου μήνα και ότι πρέπει να κάνω έναρξη επαγγέλματος, να βγάλω μπλοκάκι και τιμολόγιο -κίνηση στην οποία προχώρησα από τον πρώτο κιόλας μήνα της συνεργασίας.

Για να μην τα πολυλογώ, οι μήνες πέρναγαν, φτάσαμε στον Μάιο και καμία ενημέρωση για την εξόφληση -ούτε καν του Ιανουαρίου. Μόνο εγώ να ρωτάω, και η απάντηση ίδια: "Δεν έχουμε εντολή πληρωμής. Από εβδομάδα".

Χθες, Πέμπτη, τους ζήτησα μέχρι την επόμενη εβδομάδα να με εξοφλήσουν επειδή πρέπει να μπω στο νοσοκομείο να κάνω μια μικροεπέμβαση. "Θα μεταβιβάσω το αίτημά σας, αν και δεν μπορώ να δεσμευτώ ότι θα εξοφληθεί όλο το ποσό, επειδή είναι μεγάλο". Σημειωτέον ότι συνολικά μου χρωστάνε γύρω στα 800 ευρώ.

Ερώτηση, λοιπόν:

Σε περίπτωση που δεν με πληρώσουν ούτε αυτή τη βδομάδα, τι μπορώ να κάνω; Πρέπει να πάω σε δικηγόρο;

Έχω σταματήσει να συνεργάζομαι μαζί τους. Μάλιστα είπα ανοιχτά στον υπεύθυνο του εκδοτικού τμήματος τον λόγο.

Ευχαριστώ για τον χρόνο και τον κόπο σας.

Όποιος μπορεί να βοηθήσει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 292
Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2009

Απλήρωτος για διόρθωση βιβλίων... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απλήρωτος για διόρθωση βιβλίων...   Απλήρωτος για διόρθωση βιβλίων... EmptyΠαρ 22 Μάης 2015, 19:53

Καλησπέρα,

Στείλτε μας ένα e-mail στο syl.smed@gmail.com με αναλυτικά στοιχεία για την υπόθεση (δικά σας στοιχεία, επωνυμία εκδοτικού οίκου, περιγραφή του αντικειμένου της δουλειάς σας όλους αυτούς τους μήνες). Πρόθεσή μας είναι να κινητοποιηθούμε άμεσα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.smed.gr
Γιώργος Π.
Επισκέπτης




Απλήρωτος για διόρθωση βιβλίων... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απλήρωτος για διόρθωση βιβλίων...   Απλήρωτος για διόρθωση βιβλίων... EmptyΔευ 25 Μάης 2015, 12:33

Καλημέρα σας.

Σας ευχαριστώ ειλικρινά για το άμεσο ενδιαφέρον σας.
Θα περάσω μέσα στην εβδομάδα από τα γραφεία σας για να σας δώσω όλα τα στοιχεία που σχετίζονται με την υπόθεσή μου και να μιλήσουμε από κοντά. Είχα παρακολουθήσει το ενδιαφέρον σεμινάριο της κυρίας Μπουκάλα για τον ρόλο του επιμελητή και γνωρίζω πού βρίσκεστε.

Θα τα πούμε σύντομα από κοντά.

Και πάλι, σας ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Απλήρωτος για διόρθωση βιβλίων...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Σύλλογος Μεταφραστών Επιμελητών Διορθωτών :: Δημόσια Συζήτηση - Ανοιχτό Φόρουμ :: Εργασιακά Θέματα-
Μετάβαση σε: