Σύλλογος Μεταφραστών Επιμελητών Διορθωτών
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύλλογος Μεταφραστών Επιμελητών Διορθωτών

Το forum του ΣΜΕΔ
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  
Κοινωνική Δικτύωση
Κοινωνική Δικτύωση reddit      

Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του Σύλλογος Μεταφραστών Επιμελητών Διορθωτών στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας

 

 "Αρχίζει και με πιάνει η ταξική συνείδηση του ελεύθερου επαγγελματία"

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
elep
Επισκέπτης




"Αρχίζει και με πιάνει η ταξική συνείδηση του ελεύθερου επαγγελματία" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: "Αρχίζει και με πιάνει η ταξική συνείδηση του ελεύθερου επαγγελματία"   "Αρχίζει και με πιάνει η ταξική συνείδηση του ελεύθερου επαγγελματία" EmptyΠαρ 30 Ιουλ 2010, 21:41

Αναδημοσίευση από το Indymedia Athens. Προορίζεται αναμενόμενα για το κοινό του Indymedia, πάντως έχει γενικότερο ενδιαφέρον: δεν έχω ξαναδεί προσωπικά κείμενο που να βλέπει τους ελεύθερους επαγγελματίες ως επαναστατικό υποκείμενο! Πέρα από την πλάκα, ως ελεύθερος επαγγελματίας μεταφραστής δεν μπορώ παρά να χαιρετίσω την πρωτοβουλία, τα λέει χύμα αλλά λέει περισσότερες αλήθειες παρά κοινοτοπίες (ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για την ανωνυμία μου, θα μου επιτρέψετε να τη διατηρήσω).

Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας. Βλέπω τις κοινωνικές αντιδράσεις στην απεργία των φορτηγατζήδων και απορώ... Προσπαθώ να φανταστώ τις μελλοντικές αντιδράσεις στις κινητοποιήσεις που έρχονται και... Αρχίζει να με πιάνει η ταξική μου συνείδηση

Πότε θα καταλάβουμε ότι ο πληθυσμός της χώρας θα γλυστρήσει σε φτώχεια 30 ετών αν δεν σταθούν τα κοινωνικά κομμάτια αλληλέγγυα το ένα στο άλλο; Ξεκολλήστε από το σκουριασμένο μυαλό του σουπερεπαναστάτη, γιατί μου φαίνεται ότι οι "αμόρφωτοι" νταλικέρηδες σκέφτονται πιο ορθά. Μετά από αυτούς, σειρά παίρνουν οι ταξιτζήδες, οι δικηγόροι, οι φαρμακοποιοί, οι βενζινοπωλες, οι λεωφορειατζήδες, οι ΚΤΕΛατζήδες, οι συμβολαιογράφοι, οι ορκωτοί λογιστές και λοιπά "κατακάθια" και "συντεχνίες" που αποτελούν το 1/4 του πληθυσμού της χώρας και στους οποίους μεγάλο μέρος του "χώρου" (τρομάρα μας) δεν θα είναι αλληλέγγυο, από ότι καταλαβαίνω.

Η πρώτη ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ απεργία ενάντια στη χούντα του ΔΝΤ έχει ήδη λοιδωρηθεί όσο δεν παίρνει από ΜΜΕ και μερίδα "επαναστατών" της κακιάς ώρας. Πιστεύει στ' αλήθεια κανείς ότι η "εργατική τάξη", αυτό το ανύπαρκτο και υποταγμένο πράγμα, έχει μέχρι σήμερα πολεμήσει για την κοινωνική απελευθέρωση; Ελεος. Διαβάστε δυο βιβλία στη ζωή σας, όλες οι απεργίες ξεκίνησαν από "συντεχνιακές" διεκδικήσεις. Σχεδόν πάντα αφορούν ζητήματα του κλάδου που απεργεί και σχεδόν πάντα είναι περιουσιακά ζητήματα (ναι, αυτό που ονομάζεις "ιδιοκτησία", αυτό το κακό πράγμα που θέλει να έχει ο λαουτζίκος που δεν έχει καταλάβει ακόμη πόσο επαναστάτης μπορεί να γίνει, ώστε να κατεβαίνει σε απεργία με αίτημα την κατάργηση της ιδιοκτησίας...)

Η εργατική τάξη απέτυχε παταγωδώς στο να στήσει έστω και μια στοιχειώδη άμυνα απέναντι στις κατακτήσεις ενός αιώνα (και βάλε). Οι ελεύθεροι επαγγελματίες που ΔΕΝ έχουν ρουφιανοσυνδικαλιστικές ηγεσίες, που μάχονται πράγματι για τη ζωή τους, που δεν μπορούν πρακτικά να επιστρατευθούν (φαντάζεστε επιστράτευση... δικηγόρων; ), που δεν μπορεί η απεργία τους να κηρυχθεί παράνομη και καταχρηστική (κανείς δεν μπορεί να με αναγκάσει να δουλέψω αν δεν θέλω) ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ Η ΜΟΝΗ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΣΑΛΑΚΩΣΕΙ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΗΣ ΧΟΥΝΤΑΣ ΤΟΥ ΔΝΤ. Και όμως, ακόμη και εδώ... Έρχονται κάποιοι να υπερασπιστούν την πασοκάρα, την επιστράτευση, την κατάργηση του δικαιώματος της απεργίας, και τον ετσιθελισμό της διάλυσης κάθε έννοιας συντάγματος και δικαιοσύνης. Συγχαρητήρια, να κοιτάζεστε στον καθρέφτη και να φτύνεστε. Ο κοινωνικός αυτοματισμός σε όλο του το μεγαλείο, και πάντα μα πάντα, υπέρ ΔΝΤ, ΕΕ, πασόκ, βιομηχάνων, ξενοδόχων και πολυεθνικών του τομέα των μεταφορών. Αρχίζω να χάνω την πίστη μου στον πολιτικό χώρο στον οποίο τόσα χρόνια δραστηριοποιούμαι.

Σαν δεν πάμε καλά μου φαίνεται. Η πασοκική προπαγάνδα υπέρ των πολυεθνικών που θα πάρουν τη σκυτάλη από τους "νοικοκυραίους" κατ' εσέ φορτηγατζήδες, αλωνίζει στο indymedia. Πασόκοι στις τρύπες σας. Οι ελεύθεροι επαγγελματίες θα σας τσακίσουν, και το σημαντικότερο, ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ για τίποτε άλλο πέρα από το ταξικό / επαγγελματικό τους συμφέρον, (μεγάλη αμαρτία αυτό ε; τσούζει). Ετοιμαστείτε για φθινόπωρο χωρίς μεταφορές, βενζίνη, δικαστήρια, συμβόλαια, ταξί, φάρμακα και ούτε φράγκο για το δημόσιο. Ταυτόχρονα, μπορείτε να κατεβαίνετε στις 24ωρες πορείες - κηδείες σας, και να φωνάζετε έξω από τη βουλή "κλέφτες, κλέφτες"... Οι έντιμοι... Ας είναι. Άλλωστε προφανώς τα συμφέροντά μας διαφέρουν. Με τη μόνη διαφορά ότι εμείς θα τα διεκδικήσουμε μέχρι τέλους, και δεν θα περιμένουμε τον εργατοπατέρα μας, ούτε κανέναν άλλο. Θα μας χρωστάτε και ένα ευχαριστώ, αν τα καταφέρουμε και σας διασώσουμε το δικαίωμα στην απεργία, γιατί φαίνεται ότι ούτε αυτό δεν μπορεί να σώσει η εργατική "τάξη".

Ελεύθερος επαγγελματίας με ταξική συνείδηση, φανατικός εχθρός των ΠΑΣΟΚων, του ΔΝΤ και των παρατρεχάμενών τους.

ΥΓ2: Συγνώμη για το συναισθηματισμό του κειμένου, αλλά είναι πηγαίος και δεν τον αλλάζω. Ελπίζω η ΣΟ να θεωρήσει το ίδιο. Γνωριζω ότι το κείμενό μου αυτό πάσχει πολιτικά, αλλά πραγματικά θέλω να ακουστεί και η άλλη άποψη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
"Αρχίζει και με πιάνει η ταξική συνείδηση του ελεύθερου επαγγελματία"
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Η χρησιμότητα του επαγγελματία μεταφραστή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Σύλλογος Μεταφραστών Επιμελητών Διορθωτών :: Δημόσια Συζήτηση - Ανοιχτό Φόρουμ :: Γενική Συζήτηση-
Μετάβαση σε: