Σύλλογος Μεταφραστών Επιμελητών Διορθωτών
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύλλογος Μεταφραστών Επιμελητών Διορθωτών

Το forum του ΣΜΕΔ
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  
Κοινωνική Δικτύωση
Κοινωνική Δικτύωση reddit      

Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του Σύλλογος Μεταφραστών Επιμελητών Διορθωτών στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας

 

 Μη πληρωμή δεδουλευμένων από την Intertranslations

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
LA
Επισκέπτης




Μη πληρωμή δεδουλευμένων από την Intertranslations Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μη πληρωμή δεδουλευμένων από την Intertranslations   Μη πληρωμή δεδουλευμένων από την Intertranslations EmptyΠεμ 12 Ιαν 2017, 21:12

Ονομάζομαι Ε. Α. και είμαι freelancer μεταφράστρια.
Το καλοκαίρι συνεργάστηκα με την εταιρεία Intertranslations για ένα ευρωπαϊκό έργο (της Επιτροπής). Προέκυψε ζήτημα μη πληρωμής δεδουλευμένων.
Συγκεκριμένα, είχα αναλάβει, μεταξύ άλλων, να κάνω LQIs (Language Quality Inspection) σε πολλά έργα. Για δύο εξ αυτών, μου είπαν, ύστερα από τρεις μήνες, ότι δεν θα με πληρώσουν για τα LQIs γιατί τα δύο αυτά έργα πήραν χαμηλή βαθμολογία (below standard) και ακυρώθηκαν όλα τα POs. Σημειωτέον ότι τα LQIs αφορούν ένα πολύ μικρό δείγμα 500 λέξεων ενώ τα έργα ήταν 150.000 λέξεις το πρώτο και 40.000 λέξεις το δεύτερο. Επίσης, δεν είχε ποτέ αναφερθεί γραπτώς ή προφορικώς ότι σε περίπτωση χαμηλής βαθμολογίας των έργων, δεν θα πληρώνονταν τα LQIs. Δεν γνωρίζω αν πληρώθηκαν οι συνάδελφοι που ανέλαβαν τη μετάφραση και την επιμέλεια του έργου, αλλά φαντάζομαι ότι εφόσον ακυρώθηκαν όλα τα POs, θα έμειναν και αυτοί απλήρωτοι.
Έστειλα email στην εταιρεία ζητώντας να καταβληθούν τα δεδουλευμένα και αναφέροντας ότι το LQI αφορά ένα εξαιρετικά μικρό δείγμα, ότι πρόκειται για εσωτερική διαδικασία ελέγχου ποιότητας και ότι, στην τελική, δεν με είχαν ενημερώσει για ένα τέτοιο ενδεχόμενο μη πληρωμής σε περίπτωση που το έργο βαθμολογηθεί ως below standard από την Επιτροπή. Έκτοτε δεν έχω νέα από την εταιρεία, παρά τα πολλά μηνύματα υπενθύμισης που τους έχω στείλει.
Δημοσιοποιώ το θέμα στο φόρουμ για να ενημερωθούν και άλλοι συνάδελφοι για την πρακτική που ακολουθεί η Intertranslations. Το ποσό που μου χρωστάει η εταιρεία είναι μικρό αλλά κρίνω ότι πρέπει να δημοσιοποιηθεί το θέμα καθώς θεωρώ απαράδεκτη την πρακτική αυτή της μη πληρωμής δεδουλευμένων, είτε πρόκειται για μετάφραση, επιμέλεια ή LQI, προβάλλοντας ως αιτιολογία τη χαμηλή βαθμολογία του έργου, ιδίως στην περίπτωση που δεν έχει προηγηθεί σχετική γραπτή ή έστω προφορική ενημέρωση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
L.A.
Επισκέπτης




Μη πληρωμή δεδουλευμένων από την Intertranslations Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μη πληρωμή δεδουλευμένων από την Intertranslations   Μη πληρωμή δεδουλευμένων από την Intertranslations EmptyΤρι 24 Ιαν 2017, 20:32

Ξαναγράφω στο φόρουμ για να σας πληροφορήσω ότι, κατόπιν παρέμβασης του Συλλόγου, η Intertranslations δέχθηκε να πληρώσει τα δεδουλευμένα για τα LQIs που προανέφερα στο προηγούμενο μήνυμά μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μη πληρωμή δεδουλευμένων από την Intertranslations
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» πληρωμή μετάφρασης
» πληρωμή μετάφρασης

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Σύλλογος Μεταφραστών Επιμελητών Διορθωτών :: Δημόσια Συζήτηση - Ανοιχτό Φόρουμ :: Εργασιακά Θέματα-
Μετάβαση σε: